flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пост-реліз до онлайн-дискусії «Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості»

10 листопада 2021, 13:29

25 жовтня відбулась онлайнова дискусія “Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості”. Захід відвідали 123 представники/ці законодавчої, виконавчої та судової влади, громадських об'єднань та медіа. 

 

Ключовими висновками онлайн-дискусії «Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості» є:

  • публічна комунікація справ пов'язаних зі збройним конфліктом — місія, яка сприяє подоланню наслідків збройного конфлікту і впливає на рівень довіри до суду та правоохоронних, безпекових органів. Від комунікації залежить доля жертв конфлікту і те, як будуть нас сприймати у міжнародних інстанціях. 
  • співпраця судових, правоохоронних, безпекових органів і медіа, громадських об'єднань, адвокатської спільноти є важливою умовою якості комунікації справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні. Необхідним є двосторонній рух назустріч як в наданні інформації про такі справи, так і в їх професійному висвітленню. 

 
Модерували захід: 

  • Назарій Боярський, член правління ГО «Вектор прав людини»,
  • Ольга Решетилова, координаторка Медійної ініціативи за права людини.

 
Наводимо короткий зміст виступів основних спікерів та спікерок:
 
Богдан Моніч, Голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду, зазначив, що проєкт «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості» допоміг проаналізувати виклики в комунікації судової гілки влади. Голова Ради суддів України прокоментував: “Якщо говорити про ті судові процеси, які стосуються військових злочинів і злочинів проти людства, треба думати, як висвітлювати ці процеси, як громадськість може знайти інформацію у відкритому доступі, українці мають бачити судові рішення”
 
Д ар’я Свиридова, перша заступниця Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, зазначила, що партнерство між владою і неурядовим сектором є критично важливим, щоб допомагати державі ставати краще. Дар’я Свиридова прокоментувала, що “комунікація справ пов'язаних з війною це майданчик для жертв бути почутими; це встановлення фактів, які стають публічними в контексті донесення правди про війну; люди, які є підозрюваними у тяжких злочинах, очікують справедливого правосуддя — публічність це ключ до довіри до судової системи”. 
 
Юрій Рудь, начальник Департаменту нагляду за розслідуванням злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, офісу Генеральної прокуратури України, зазначив, що прокуратура є відкритою до комунікації про воєнні злочини, але є певні обмеження щодо висвітлення інформації, закріплені на законодавчому рівні. Юрій Рудь розповів про кроки, що здійснюються для налагодження комунікаційної роботи щодо висвітлення справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні: “Прокуратура проводить зустрічі з потерпілими, проводить брифінги, зустрічі з правозахисними і громадськими організаціями щодо документування вчинення злочинів”. Також начальник Департаменту нагляду за розслідуванням злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, офісу Генеральної прокуратури України відмітив, що інформація про розслідування справ міститься на сайті Генеральної прокуратури України та на сайтах обласних прокуратур. 
 
Олег Мартиненко, керівник аналітичного напрямку Української Гельсінської спілки з прав людини і директор ГО «Центр досліджень правоохоронної діяльності», представив посібник «Настільний путівник висвітлення справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні», який є продуктом всіх учасників та учасниць проєкту «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості». Посібник містить інформацію про особливості комунікації справ, пов'язаних з збройним конфліктом і буде корисним не лише прессекретарям/кам судів, а у усім, хто висвітлює такі справи. Олег Мартиненко зазначив, що міжнародні профільні інституції, установчі документи яких проаналізовані в посібнику, “заохочують займати проактивну позицію у висвітленні судових справ”. 

 
Емілі Паттерсон, старша юристка міжнародної громадської організації «Міжнародний консорціум юридичної допомоги» (International Legal Assistance Consortium – ILAC), розказала про найкращі міжнародні практики забезпечення права на публічне та доступне судочинства. Емілі Паттерсон прокоментувала: “В Техасі суди проводять онлайн-трансляції і громадськість може долучитися до висвітлення судових процесів, аудіозаписи засідання заборонені, адже суди забезпечують транскрипцію судових засідань.”. Пані Паттерсон зазначила, що необхідно нормалізувати прозорість у всіх аспектах управління — там, де закриті суди, часто закриваються від комунікації й інші органи влади. 
 
Валерія Рибак, директорка ГО “Вектор прав людини”, представила результати проєкту «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості»що тривав з січня по листопад 2021 року. До онлайн-дискусій, вебінарів, тренінгів, майстерень, проведених в межах проєкту доєднались 585 учасниць та учасників. 

 

Онлайн-дискусія «Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості» є підсумковим заходом проєкту «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості». Захід проводиться ГО «Вектор прав людини» спільно з Медійною ініціативою за права людини.

Ідею проєкту підтримали Рада суддів України, Департамент Офісу Генерального прокурора України з нагляду за розслідуваннями злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту в Україні, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим та Координаційний центр з надання правової допомоги.

Проєкт «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості» реалізується в межах спільного конкурсу програми «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» та проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

 

Запис онлайн-дискусії можна знайти на YouTube та Meta.